Rekordowo dużo młodych ludzi chce działać społecznie – Propsy PR – pierwsza w Polsce agencja PR dla NGO i projektów społecznych

Rekordowo dużo młodych ludzi chce działać społecznie

10-01-2020

Tysiące projektów w całej Polsce dotyczących pomagania seniorom, sadzenia drzew, przeciwdziałania smogowi i wiele innych młodzież realizuje dobrowolnie. Robią to, aby pomóc swojej lokalnej społeczności i nauczyć się cennych umiejętności w praktyce. W tym roku do udziału w największej praktycznej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii” zgłosiła się rekordowa liczba ponad 15 tysięcy uczestników.

Zaangażowanie młodzieży w społeczne inicjatywy rośnie. Widać to po rosnącym zainteresowaniu sprawami klimatycznymi. Zauważają to także organizatorzy olimpiady Zwolnieni z Teorii, która od sześciu lat gromadzi młodzież z każdego zakątka kraju, aby zainspirować ich do działania w swojej społeczności. W tegorocznej edycji olimpiady bierze udział rekordowa liczba 15 268 osób. To więcej, niż w jakiejkolwiek innej olimpiadzie szkolnej w Polsce.

Młodzi ludzie organizują między innymi spotkania ze świadkami historii, wydarzenia promujące oszczędzanie jedzenia, kampanie dotyczące akceptowania siebie, biegi sportowe i akcje zachęcające do używania butelek z filtrem itd. Właśnie ruszyło ponad 2200 takich projektów w całej Polsce. – Zaangażowanie społeczne młodzieży cieszy podwójnie, ponieważ pokazuje, że są oni wrażliwi na problemy ludzi dookoła i że na scenę wkracza nowe pokolenie, które chce robić rzeczy z sensem – mówi Rafał Flis, wiceprezes Fundacji Zwolnieni z Teorii. Rafał Flis wskazuje, że według badań (np. Deloitte) coraz częściej młoda generacja ma jasno poukładane wartości, od zbierania doświadczeń do dbania o siebie i bliskich. I to właśnie w tej kolejności, a nie nastawienia wyłącznie na pracę zarobkową.

Obserwowanie projektów realizowanych w ramach olimpiady jest jak barometr młodzieżowych nastrojów – wyraźnie widać, co ich interesuje, pasjonuje i nakręca do działania. Z danych Zwolnionych z Teorii wynika, że młodzież najbardziej stawia na rozwój swoich rówieśników, uzbrajając ich w kompetencje miękkie, czyli przedsiębiorczość, komunikację, umiejętność pracy w zespole. Organizują szkolenia, warsztaty i spotkania dla swoich rówieśników. Po drugie jasno widać wzrost zainteresowania ekologią i naturą. Zupełną nowością w tegorocznym zestawieniu jest liczba realizowanych projektów dotyczących przestrzeni miejskiej. W ramach tej kategorii młodzi organizują na przykład zbiórki funduszy na tereny zielone w swoim mieście czy wspólne sadzenie drzew.

Wielki Finał odbędzie się w kwietniu 2020 roku w Warszawie i co roku gromadzi tysiące młodych ludzi, których łączy doświadczenie zrealizowanego wraz z zespołem przedsięwzięcia, co stanowi źródło poczucia sprawstwa i wiary we własne możliwości. Finaliści Zwolnionych to 7 z 25 osób ujętych na liście Forbes 25 Under 25. Zwolnieni z Teorii zachęcają do działania nie tylko uczniów, ale także nauczycieli, oferując im szkolenia oraz pomoce dydaktyczne, które mają być wsparciem w prowadzeniu praktycznych zajęć z przedsiębiorczości i innych przedmiotów w szkole. Więcej informacji na zwolnienizteori.pl

 

WRÓĆ

Chcesz się dowiedzieć, jak zrealizować efektywną kampanię społeczną?

Pobierz bezpłatny Inspirownik