Te szkoły wspierają kompetencje przyszłości i działanie społeczne – Propsy PR – pierwsza w Polsce agencja PR dla NGO i projektów społecznych

Te szkoły wspierają kompetencje przyszłości i działanie społeczne

19-05-2022

Już 20 proc. uczniów szkół ponadpodstawych korzysta ze wsparcia nauczycieli rozwijających ich kompetencje przyszłości i działanie społeczne. Zaangażowanie docenia Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii, ogłoszony podczas Wielkiego Finału Olimpiady Zwolnieni z Teorii, który zgromadził w Warszawie 3 tysiące osób.

• Ogłoszono Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii 2022, który premiuje możliwość rozwijania kompetencji przyszłości i działanie społeczne. W czołówce są szkoły z Bartoszyc i Warszawy.

• Ogłoszenie wyników rankingu odbyło się 19 maja podczas Wielkiego Finału, który zgromadził na Torze Służewiec w Warszawie 3 tysiące osób.

• Z roku na rok wzrasta zaangażowanie szkół we wzmacnianie kompetencji przyszłości uczniów — wynika z danych Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Z jakimi wyzwaniami mierzą się szkoły?

Rok szkolny 2021/22 obfitował w wiele wyzwań dla polskich szkół. Uczniowie i nauczyciele przez cały ten czas mierzyli się z trudnościami nauki zdalnej, a gdy tylko ogłoszono koniec lockdownu, rozpoczęła się wojna w Ukrainie. Pomimo wyzwań setki szkół w Polsce stale zmienia się i dostosowuje nauczanie do realiów XXI wieku. Takie działanie docenia Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii, który powstaje na podstawie wyników uczniów biorących udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, gdzie młodzież organizuje prawdziwe projekty społeczne zmieniające ich społeczności na lepsze. Wsparcie uczniów w ich własnych małych startupach społecznych to dla nauczycieli nietrywialne wyzwanie, o czym opowiada nauczycielka Katarzyna Zagajewska-Sycz z Zespołu Szkół nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach, szkoły, która uzyskała pierwsze miejsce w Rankingu — Tegoroczna edycja była dla nas sporym wyzwaniem i nowym doświadczeniem. Wydawało nam się, że po ubiegłorocznej pandemii wiemy, co robić, umiemy się dostosować się do zmieniającej rzeczywistości i weryfikować swoje plany projektowe. Ten rok zaskoczył nas wojną w Ukrainie i wiedzieliśmy, że musimy zareagować, dlatego swoje projekty społeczne skierowaliśmy na pomoc Ukraińcom. Młodzież podejmowała tematy, które z ich punktu widzenia są bardzo istotne i dotarła do ponad 3 tysięcy odbiorców. Ten rok to ogromny sukces, zrealizowaliśmy 30 projektów społecznych, w które zaangażowało się ponad 150 uczniów i wsparło nas wiele instytucji, którym jesteśmy wdzięczni.

Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii podczas Wielkiego Finału, dziękowała setkom nauczycieli, którzy wspierali uczniów w realizacji własnych inicjatyw — Mam nadzieję, że pękacie dziś z dumy że pod Waszymi skrzydłami młodzi uwierzyli że potrafią, że mogą. Nauczyli się tym razem nie wiedzy, lecz kompetencji, coś, co wciąż zdecydowanie za rzadko dzieje się w polskiej szkole. To Wasze dobrowolne zaangażowanie i Wasz wybór, za który bardzo serdecznie dziękuję. 

Jak pogodzić teorię i praktykę?

Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii jako jedyny w Polsce klasyfikuje szkoły średnie nie po wynikach matur, lecz po ich zaangażowaniu w przedsięwzięcia kształtujące kompetencje przyszłości 4K (krytyczne myślenie, kreatywność, komunikacja i kooperacja). Są to umiejętności niezbędne na szybko zmieniającym się rynku pracy. — W naszym banku doceniamy w młodych kandydatach wchodzących na rynek pracy kreatywność, umiejętność pracy w zespole, ciągłego uczenia się i adaptowania do zmian, które towarzyszą nam przez całe życie, nie tylko zawodowe. Dlatego jesteśmy partnerem olimpiady społecznej Zwolnieni z Teorii, która daje uczestnikom  możliwość sprawdzenia tych kompetencji i zdobycia doświadczeń, które zaprocentują w przyszłej pracy zawodowej — mówi Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Banku Śląskiego.

Fundacja Zwolnieni z Teorii od ośmiu lat opracowuje Ranking, aby uhonorować zasługi szkół, które zauważają wartość w pozyskiwaniu praktycznych umiejętności obok wiedzy z podręczników, dając młodzieży przestrzeń do działania społecznego. Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii obejmuje w tym roku aż 371 szkół z całej Polski. Dyrekcje najlepszych szkół otrzymały dyplomy 19 maja podczas uroczystej premiery wyników. Partnerami Rankingu są Pracuj.pl, ING Bank Śląski, Onet i Dyrektor Szkoły. Pełny Ranking dostępny na stronie ranking.zwolnienizteorii.pl.

WRÓĆ

Chcesz się dowiedzieć, jak zrealizować efektywną kampanię społeczną?

Pobierz bezpłatny Inspirownik