Tysiące młodych działało społecznie w czasie lockdownu – znamy finalistów olimpiady Zwolnieni z Teorii – Propsy PR – pierwsza w Polsce agencja PR dla NGO i projektów społecznych

Tysiące młodych działało społecznie w czasie lockdownu - znamy finalistów olimpiady Zwolnieni z Teorii

22-06-2021

Prawie cztery tysiące młodych ludzi z całej Polski zrealizowało blisko osiemset projektów społecznych, z których skorzystało ponad 10 milionów osób. Podczas Gali Projektów Społecznych wyłoniono wyróżniające projekty nastolatków działających społecznie w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Wśród nagrodzonych projektów są m.in. Dziadkowie biznesu – pomagający lokalnym przedsiębiorcom w pandemii, Maturalni – spełniający maturalne marzenia, Szare Mury – zmieniające brzydkie graffiti w ironiczne rysunki czy Graj w zielone – zachęcające do wprowadzenia ekologicznych nawyków.

• Działanie społeczne w czasie lockdownu jest możliwe i pozytywnie wpływa na młodzież – pokazują badania Fundacji Zwolnieni z Teorii.
• Pomimo pandemii młodzi ludzie nadal chcą działać w swoim otoczeniu i realizują projekty zespołowo dzięki nowym technologiom.

Właśnie zakończyła się tegoroczna edycja olimpiady Zwolnieni z Teorii, której założeniem jest edukacja praktyczna młodzieży oparta na zrealizowaniu własnego projektu społecznego od A do Z. W tym roku było trudniej niż zawsze, bo plany młodzieży pokrzyżowała pandemia. Szczególnie alarmująca stała się sytuacja uczniów i nauczycieli, którzy praktycznie z dnia na dzień zostali wrzuceni w sytuację edukacji zdalnej. W ciągu ostatniego roku pojawiły się liczne badania, które sygnalizowały problem pogarszającej się kondycji psychicznej polskiej młodzieży. Wskazówką w poszukiwaniach sposobu na polepszenie tego stanu okazały się głosy uczestników olimpiady Zwolnieni z Teorii, którzy dawali sygnały, że Zwolnieni z Teorii pozwalają zachować im optymizm w tym niełatwym czasie. Na zlecenie Fundacji Zwolnieni z Teorii przeprowadzono badanie, które pokazało, że faktycznie osoby, które realizowały w tym roku projekt społeczny w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii, mają wyższy poziom dobrostanu niż ich rówieśnicy. Jego wyniki zawarto w raporcie „Odporni na lockdown. Raport o tym, co chroniło dobrostan młodzieży w trakcie pandemii”.

– Wydawać by się mogło, że zamknięcie w domach i nauka zdalna wstrzyma aktywność społeczną młodych ludzi. Okazało się, że nic z tych rzeczy. W tym roku rekordowo dużo projektów zostało doprowadzonych do końca. To oznacza, że młodzież, która powiedziała sobie na jesieni „tak zrobię coś dobrego dla innych” dotrzymała danego słowa. Cieszy nas to, a badania potwierdzają, że zadbali w tym trudnym czasie nie tylko o swoje otoczenie, ale i o swój dobrostan psychiczny – podkreśla Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Gala Projektów Społecznych 2021 odbyła się 22 czerwca i była częścią corocznego Wielkiego Finału. To podsumowanie VII edycji Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Podczas wydarzenia, które poprowadził Marcin Prokop, dziennikarz i prezenter telewizyjny, zaprezentowano wszystkich Finalistów i przyznano prestiżowe Wilki za najlepsze projekty społeczne realizowane w tym roku. Projekty nagrodzono w 11 kategoriach: 4 formatach: zbiórka charytatywna, projekt technologiczny, reklama społeczna oraz wydarzenie publiczne i 7 tematach: kultura, zdrowie i sport, edukacja, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, ekologia i natura oraz społeczność lokalna. W tym roku Złotego Wilka otrzymało 16 projektów. Pełna lista zwycięskich projektów poniżej.

W kategorii przestrzeń miejska wygrały zespoły: „Szare mury” z Torunia oraz tarnobrzeski „PoznajMY Tarnobrzeg”. Projekt „Szare mury” ma na celu zmianę aranżacji miasta. Młodzież zamalowuje wulgarne i nieestetyczne graffiti i zastępuje je obrazkami bądź cytatami, które wywołają uśmiech u przechodniów i lokalnej społeczności. Projekt był realizowany w ramach programu „Mam swoje Alle”, którego partnerem jest Allegro i zakładał wsparcie mentoringowe pracowników firmy. – Cieszę się, że Allegro mogło wspierać was w realizacji projektów społecznych. To ogromna przyjemność, obserwować jak młodzi ludzie, chcą mieć wpływ na świat, w którym żyją. Gratuluję wam determinacji i cierpliwości w przejściu przez wszystkie etapy olimpiady. Szczególnie dziękuję tym z was, którzy zdecydowali się rozwijać w ramach programu Allegro „Mam swoje Alle”. Umiejętności, które zdobyliście to niezwykle cenne kompetencje, które wykorzystacie w przyszłości – mówiła podczas Gali Marta Mikliszańska,  Head of Public Affairs & Sustainability z Allegro.

W kategorii kultura wygrały projekty „Częstochowski przegląd poezji” oraz „Jeżech stond”, realizowany ze wsparciem mentora w ramach programu „Zdalni do Pomocy” zainicjowanego przez ING Bank Śląski. – Ta inicjatywa pozwala spojrzeć na znajdujący się wokół nas świat z innej perspektywy. Otwiera nasze horyzonty, daje nam możliwość poznania siebie i swoich możliwości. Nasz projekt Jeżech stond, który pomimo zakończenia konkursu, nie kończy swojej działalności! Każda kolejna edycja konkursu pokazuje, że młodzi mają potrzebę aktywnego działania, a przy pomocy Zwolnionych z Teorii jest to znacznie prostsze – mówi Sandra Marek, z zespołu projektu „Jeżech stond”, uczennica 2 klasy liceum w II LO im. St. Staszica w Tarnowskich Górach.

Złotego Wilka za reklamę społeczną uzyskał projekt „Dziadkowie Biznesu”. – Kampania społeczna będąca początkowo pracą zaliczeniową na studia stała się czymś znacznie więcej. Widzimy, że niesiemy realną pomoc i dajemy drugą młodość zapominanym przedsiębiorstwom. Nasi seniorzy zdobywają nowych klientów, a Dziadkowie Biznesu docierają do coraz to większego grona odbiorców – mówi Zofia Mańczuk, Dziadkowie Biznesu, Uniwersytet Warszawski.

Najlepszy projekt w kategorii zdrowie i sport to „W Krainie Snów”, realizowany przez zespół uczniów z Wrocławia, który podejmował problem bezsenności. – Szóstką znajomych stworzyliśmy projekt w tegorocznej edycji olimpiady. Mierząc się ze zmianą trybu życia, byliśmy zmuszeni zmienić również nasze podejście do szkoły, zajęć i olimpiady. Dzięki temu zdobyliśmy nowe doświadczenia i wiele się nauczyliśmy. Samodzielne prowadzenie projektu uczy odpowiedzialności, bo to my ponosimy konsekwencje za popełnione błędy – mówi Alicja Zawadzka, z zespołu projektu „W Krainie Snów”, uczennica Liceum Dwujęzycznego nr. XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.

Wszystkie zwycięskie projekty w tegorocznej edycji olimpiady Zwolnieni z Teorii, wraz ze szczegółowymi ich opisami, dostępne są na stronie www.wielkifinal.zwolnienizteorii.pl. Relację z gali można obejrzeć na stronie Zwolnionych z Teorii w serwisie Facebook. Olimpiadę Zwolnieni z Teorii wspierają m.in. Allegro, Google.org, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz ING Bank Śląski.

 

Zwycięzcy Złotych Wilków 2021 (wg kategorii):


Przestrzeń miejska:

• #PoznajMYTarnobrzeg
• Szare Mury

Społeczność lokalna:

• Aleja Czystych Serc

Ekologia i natura:

• BeeApp
• Graj w zielone

Projekt technologiczny:

• Befriend

Kultura:

• Częstochowski przegląd poezji
• Jeżech stond

Reklama społeczna:

• Dziadkowie biznesu

Wydarzenie publiczne:

• Kompas Kryzysowy
• OUTyzm

Edukacja:

• Maturalni – spełniamy maturalne marzenia!
• zdezINFORMOWANI

Społeczeństwo obywatelskie:

• Piekło Internetu

Zbiórka charytatywna:

• See the Sea

Zdrowie i sport:

• W Krainie Snów

WRÓĆ

Chcesz się dowiedzieć, jak zrealizować efektywną kampanię społeczną?

Pobierz bezpłatny Inspirownik