Zwolnieni z Teorii i ABSL pomogą w zawodowym starcie młodym z regionu Mazowsza dzięki wsparciu JPMorgan Chase Foundation – Propsy PR – pierwsza w Polsce agencja PR dla NGO i projektów społecznych

Zwolnieni z Teorii i ABSL pomogą w zawodowym starcie młodym z regionu Mazowsza dzięki wsparciu JPMorgan Chase Foundation

18-03-2019

Zwolnieni z Teorii oraz ABSL pomogą młodym ludziom w rozwijaniu kompetencji z zakresu przedsiębiorczości, zarządzania projektami oraz pracy zespołowej, które mają im zapewnić lepszy start w przyszłość. Uczniowie 40 szkół z województwa mazowieckiego otrzymają szansę zrealizowania własnego projektu społecznego, po zakończeniu którego czeka na nich 150 miejsc pracy w firmach zrzeszonych w Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

Program Zwolnionych z Teorii “Quality employment for disadvantaged youth” ruszy we wrześniu 2019 roku w 40 wybranych szkołach na Mazowszu – w powiatach, w których uczniowie są najbardziej narażeni na wykluczenie społeczne i zawodowe. Głównym celem projektu jest zdobycie przez młodzież tzw. miękkich umiejętności, których zdaniem pracodawców brakuje młodym ludziom, a kluczowych aby móc im zaoferować pracę m.in. w globalnych firmach zrzeszonych w ABSL. – Nasze działania kierujemy do uczniów ostatnich klas w szkołach licealnych i technikach. Chcemy im uświadomić, że w starcie zawodowym obok umiejętności twardych będą liczyły się kompetencje miękkie, takie jak łatwość pracy w grupie, dobra komunikacja interpersonalna, znajdowanie rozwiązań czy organizacja własnego czasu pracy. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego “The Future of Jobs”, w perspektywie 10-30 lat, to właśnie te kompetencje zapewnią pracę młodym ludziom w większości branż, od księgowego do menedżera – mówi Paula Bruszewska, prezes Zwolnionych z Teorii. – Uczestnicy programu Zwolnionych z Teorii zdobywają umiejętności zarządzania projektami m.in. poprzez udział w szkoleniach oraz wykorzystują je w praktyce, tworząc kampanie dotyczące marnowania żywności, organizując inicjatywy ograniczające zużycie plastiku, biegi charytatywne, warsztaty dla seniorów z obsługi komputerów czy z pierwszej pomocy dla dzieci. Poza zdobywaniem kompetencji przyszłości, młodzież rozwija swoją wrażliwość społeczną i empatię – podkreśla Bruszewska.

„J.P. Morgan na całym świecie angażuje się we wzmacnianie społeczności lokalnych, przyczyniając się do budowania gospodarki zrównoważonej i sprzyjającej włączeniu społecznemu. Naszą pasją jest pomaganie ludziom w zdobywaniu umiejętności, które umożliwiają dostęp do wysokiej jakości miejsc pracy, a ten program jest doskonałym przykładem współpracy pracodawców i organizacji, zwiększającym szanse zatrudnienia młodych ludzi” – podkreśla Steven Cohen, dyrektor zarządzający Centrum Korporacyjnego J.P. Morgan w Warszawie.

Program ruszy we wrześniu tego roku, po wyłonieniu 40 szkół z Mazowsza, w których odbędą się szkolenia dla nauczycieli, a uczniowie uzyskają dostęp online do specjalnej platformy szkoleniowej, dzięki której będą mieli możliwość rozwoju kompetencji miękkich. Nauczyciele prowadzący projekty przez cały czas będą mogli liczyć na wsparcie Zwolnionych z Teorii.

W czasie realizowania programu, ABSL podzieli się z młodzieżą doświadczeniem i praktyczną wiedzą o rynku pracy, co przyczyni się do jej bardziej płynnego wejścia w życie zawodowe. Po zrealizowaniu projektów przez uczniów, ABSL połączy ich z pracodawcami. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych podkreśla, jak ważny jest dla pracodawców efektywny proces rekrutacji, umożliwiający pozyskiwanie dobrze dopasowanych pracowników w perspektywie długofalowej.

– Uczestnicy projektu otrzymają wsparcie konsultacyjne w wyborze najbardziej dopasowanego do siebie stanowiska. Zostaną również zaproszeni na targi pracy organizowane w Warszawie, w trakcie których będą mogli zapoznać się i porozmawiać z przedstawicielami największych pracodawców w sektorze – mówi Marcelina Godlewska, Dyrektor Zarządzająca w ABSL. – Nowoczesne usługi dla biznesu to sektor, który od lat odnotowuje w Polsce bardzo dynamiczny rozwój. Co roku powstają kolejne centra, realizujące złożone procesy dla podmiotów z całego świata. Potrzebują zatem wysoko wykwalifikowanych, zdolnych pracowników. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się współrealizować projekt, którego celem jest rozwój kompetencji już na etapie szkoły średniej i pomoc młodym ludziom w starcie zawodowym – wyjaśnia Marcelina Godlewska z ABSL.

– Nasi członkowie oferują dobre warunki pracy i spełniają najwyższe standardy, m.in. oferując umowę o pracę. Wspólny program Zwolnionych z Teorii i JPMorgan Chase Foundation to nie tylko możliwość dla firm zrzeszonych w ABSL zdobycia nowych pracowników z otwartymi umysłami i wyposażonymi w kluczowe kompetencje miękkie, ale co bardzo ważne, także pomoc w zawodowym starcie młodym ludziom, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w poruszaniu się na rynku pracy, by zaczęli długotrwałe i pełne sukcesów kariery – dodaje Marcelina Godlewska z ABSL Poland. Uczestnicy programu będą mieli szansę rozpocząć swoją karierę zawodową m.in. w takich obszarach jak zarządzanie finansami, IT, zarządzanie zasobami ludzkimi czy bezpieczeństwo informacji.

WRÓĆ

Chcesz się dowiedzieć, jak zrealizować efektywną kampanię społeczną?

Pobierz bezpłatny Inspirownik