Jak nagłośnić trudne tematy w mediach? – Propsy PR – pierwsza w Polsce agencja PR dla NGO i projektów społecznych

Dziennikarze otrzymują zbyt dużo maili, aby zająć się wszystkimi sprawami. Spośród dziesiątek informacji wybierają te najbardziej aktualne i ważne dla ich odbiorcy, w zależności od regionu, wieku czy zainteresowań. Jak dobić się z tematami ważnymi, ale nieporuszanymi społecznie? Czy jest na to szansa?

Zmiany klimatyczne, postawy proekologiczne, rozwiązania prawne dla innowacji – te tematy ważne w perspektywie długofalowej dla wielu grup społecznych zawsze znajdą się w drugiej kategorii ważności, jeśli aktualny staje się news o rządzie, celebrytach, patologiach rodzinnych. Niestety wiele mediów głównego nurtu nastawionych jest dzisiaj na szokujący i jasny w przekazie news. Jednak jestem zdania, że ważnymi społecznie tematami można zainteresować media i opinię publiczną. Jak to zrobić?

Dobrymi relacjami z mediami są zainteresowane nie tylko średnie firmy i duże korporacje, ale także organizacje pożytku publicznego, fundacje, instytucje naukowe i ośrodki badawcze.

5 kroków: od trudnego tematu do atrakcyjnej treści

  1. Infografika ułatwia odbiór. żyjemy w dobie mediów obrazkowych, coraz częściej skanujemy zdjęcia, obrazki i grafiki, a coraz mniej czytamy tekst. Najprostszym sposobem na dotarcie do szerszej grupy odbiorców jest zrobienie ciekawej grafiki (w tak intuicyjnych programach jak Infogram czy Canva), która w prosty sposób tłumaczy, dlaczego omawiany przez nas problem jest ważny i jak go rozwiązać.
  2. Proste słowa, a nie formalny język. Skoro coraz trudniej przychodzi ludziom czytanie dłuższych tekstów to jednym z pierwszych kroków jest wykreślenie trudnych, branżowych słów, a używanie takich, które ułatwią zrozumienie problemu.
  3. Życiowe przykłady. Jeśli omawiamy chorobę, która dotknęła już ok. 120 tys. osób to porównanie wielkości tej grupy do liczby mieszkańców Opola znacznie ułatwi czytelnikowi lub słuchaczowi wyobrażenie sobie wagi problemu. Od razu odbiorca wie, że ta choroba może spustoszyć jedno polskie miasto. Wyobraźnia działa na korzyść komunikatu.
  4. Ambasadorowie sprawy. Suche fakty, twarde dane i statystyki nigdy nie zastąpią komunikacji z człowiekiem, dlatego planując zainteresowanie ważnym społecznie tematem dobrze zaplanować, kto mógłby zostać ambasadorem tematu. Zaangażowanie właściwej osoby, której problem jest bliski, a wystąpienia w mediach nie są obce, będzie dobrym rozwiązaniem.
  5. Pretekst medialny. Życie redakcji toczy się według splotu najważniejszych wydarzeń w kraju i na świecie. Warto znaleźć dobry moment na ogłoszenie swoich danych, raportów, ekspertyz, aby zbiegły się w czasie z wydarzeniem społecznym, dniem upamiętniającym rocznicę itp. W dobrym zaplanowaniu terminu na pewno pomoże doświadczony specjalista public relations.

 

fot. skuawk, by Ian Prince

Chcesz się dowiedzieć, jak zrealizować efektywną kampanię społeczną?

Pobierz bezpłatny Inspirownik