Jak przygotować skuteczną kampanię 1,5% w social media last minute? – Propsy PR – pierwsza w Polsce agencja PR dla NGO i projektów społecznych

Mamy luty, a to oznacza, że już za chwilę będziemy mogli wypełnić PITy i zadecydować o tym, komu przekażemy 1,5% podatku. To ważne źródło finansowania dla podmiotów NGO. Przygotowują się na ten moment od później jesieni, planując kampanie medialne i reklamowe emitowane nawet już z początkiem roku, by dotrzeć do jak największej grupy darczyńców. Jeżeli Twoja organizacja jeszcze tego nie zrobiła, albo dopiero teraz podjęła decyzję, by uruchomić taką komunikację, to nic straconego! Odpowiedzią jest kampania 1,5% last minute w social media. Warto się spieszyć i się na nią zdecydować, by nie stracić okazji. Polacy od kilku lat korzystają z okazji złożenia zeznania podatkowego online. W zeszłym roku 18 lutego, czyli zaledwie 3 dni po uruchomieniu platformy Twój e-PIT, swoje deklaracje przesłało ponad 1 mln osób*.

Kampania 1,5% – sposób na dotarcie do odbiorców 

Skuteczna kampania 1,5% powinna wykorzystywać co najmniej kilka kanałów emisji, by dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. Co więcej, warto, aby jednocześnie wdrażała strategię omnichannel. To podejście zaczerpnięte z marketingu zakłada, że wszystkie uruchomione kanały dotarcia na każdym etapie kampanii powinny się uzupełniać i ze sobą współpracować. W praktyce oznacza to przede wszystkim, że przekaz dotyczący kampanii 1,5% obecny w postach w social media i reklamach Google Ads powinien być spójny z tym widocznym na stronie internetowej oraz  w spotach kampanii publikowanych na YouTube i w telewizji. Bannery kampanii, które odbiorcy spotykają w drodze do pracy czy podczas popołudniowego spaceru, również powinny odpowiadać temu, co podmiot NGO komunikuje w sieci. 

Podsumowując, fundacja czy stowarzyszenie z przekazem informującym o tym, że to właśnie jej warto przekazać 1,5%, powinna być widoczna wszędzie tam, gdzie są obecni jej odbiorcy. A teraz mniej pozytywna wiadomość. Nie będziemy ukrywać, że jest już nieco za późno, by przygotować profesjonalny spot przedstawiający kampanię 1,5%, szczególnie, jeżeli miałby angażować znane osoby i opierać się na rozbudowanym scenariuszu. Faza produkcji trwa zazwyczaj kilka tygodni i trzeba jeszcze doliczyć czas na wypromowanie materiału w mediach. Podobny czas pochłonęłoby przygotowanie landig page – dedykowanej strony internetowej kampanii (to podstawa dobrze przemyślanej i profesjonalnej kampanii), która byłaby atrakcyjną dla odbiorców. Czy to oznacza, że wszystko stracone i jest już za późno, by zwrócić uwagę darczyńców? Odpowiadamy zdecydowanie: nie! 

Jeżeli Twoja organizacja nie mogła wcześniej zająć się tematem lub po prostu przegapiła moment, by zaplanować kampanię z wieloma kanałami emisji, a jednak chce wykorzystać okazję, by zasilić swoje finanse 1,5% z podatku, powinna się skupić na działaniach w social media. 

Kampania 1,5% w social media – którą platformę wybrać? 

Dlaczego komunikacja w social media to najlepszy pomysł na skuteczną kampanię 1,5% last minute? Można w niej wykorzystać największe zalety i moc social mediów:

  • natychmiastowe, bezpośrednie dotarcie do odbiorców w momencie kliknięcia w przycisk „opublikuj”,
  • jednoczesne dotarcie do bardzo dużej liczby odbiorców, lub
  • dotarcie do wyraźnie określonej grupy odbiorców,
  • bezpośredni kontakt i budowanie relacji z odbiorcami, który mogą stać się „fanami”  organizacji i/lub stałymi darczyńcami, 
  • niezależność – organizacja jest autorem treści publikowanych w social media, może je udostępniać według swoich potrzeb i  preferencji.

 Media społecznościowe to w praktyce wiele platform, na których organizacja może prowadzić komunikację. Te najpopularniejsze to oczywiście Facebook, Instagram oraz TikTok. Które wybrać do kampanii 1,5%? Wszystkie. Celem jest dotarcie do szerokiej grupy odbiorców – każdego dorosłego Polaka, który zarabia i odprowadza podatki, dlatego nie należy ograniczać się tylko do jednej platformy. 

 Oficjalnie TikTok to nadal medium młodych – już nie tylko użytkowników z pokolenia Z, ale również coraz częściej i Alfa – to jednak każdego miesiąca przyciąga nieco starszych i całkiem dojrzałych odbiorców. W dużej mierze odpowiada za to przyjazny interfejs aplikacji. Wystarczy tylko przewijać ekran smartfona w dół, by pojawiały się kolejne angażujące treści. TikTok jest bardzo ważnym kanałem promocji nie tylko dla influencerów, ale coraz częściej również dla firm. Dlatego nie warto tracić okazji i wykorzystać tę platformę w social mediowej kampanii 1,5%. Pomysłowe treści przykuwające uwagę mają okazję stać się tzw. wiralem i przedostać się z TikToka na inne kanały. 

 Twoja organizacja nie powinna pomijać również LinkedIn. Platforma nazywana jest potocznie „biznesowym Facebookiem”, na którym ludzie szukają pracy. To przeszłość. Obecnie LinkedIn jest skutecznym narzędziem do promowania firmowego brandu, marki pracodawcy i marki osobistej, źródłem merytorycznych komentarzy z różnych dziedzin, które skupia liderów opinii. Najważniejszą kwestią jest to, że użytkownicy LinkedIn również mogą podzielić się 1,5% podatku. Warto, aby trafiła do nich informacja, dlaczego powinni wybrać właśnie Twoją organizację. Obecność na LinkedIn z takim przekazem ma dodatkowe korzyści. Ta najważniejsza – pozwala podmiotowi NGO dać się poznać firmom, darczyńcom ze świata biznesu, którzy mogliby go wspierać na co dzień. 

Jak przygotować idealną grafikę do postu kampanii 1,5%?

Posty publikowane w ramach kampanii 1,5% w social media powinny być odpowiednio przygotowane, aby spełniać swoją rolę. Muszą być na temat, angażujące i nakłaniać odbiorców do konkretnego działania. Dobre copy to jedynie połowa sukcesu. Za drugą odpowiada odpowiedni content graficzny. Część specjalistów od social mediów uważa, że to właściwie grafika odpowiada w większości za sukces danego postu, czyli za to, że będzie mieć duże zasięgi. Grafika w kampanii 1,5% powinna wywoływać efekt „wow”, ale trzeba również zadbać o to, by posiadała kluczowe elementy, by spełniała swoją rolę: 

  1. Podstawowe informacje dotyczące Twojej organizacji. Jeżeli jej nazwa – która wraz z logotypem musi pojawić się na grafice – nie mówi sama za siebie, warto w jednym zdaniu przedstawić, czym zajmuje się dana fundacja czy stowarzyszenie, przemycić informację na temat misji organizacji.
  2. Wyraźne ‘Call to Action’, czyli wezwanie do działania. Daj znać odbiorcom, jakiego działania od nich oczekujesz, czyli przeznaczenia 1,5% podatku na Twoją organizację.
  3. Widoczne umiejscowienie kluczowych informacji – numeru KRS, danych kontaktowych Twojej organizacji.
  4. Poprawność danych. To się naprawdę zdarza – podmioty NGO publikują grafiki z błędami w zapisie numerów KRS czy adresów swoich stron internetowych. Należy ich unikać, wnikliwe sprawdzając jakość grafiki przed publikacją.
  5. Spójność w identyfikacji graficznej. Grafika powinna przyciągać uwagę odbiorców, wyróżniać się na tle postów z kampaniami 1,5% innych podmiotów z trzeciego sektora, ale przede wszystkim powinna być spójna z dotychczasową identyfikacją Twojej marki. Dzięki temu użytkownicy Facebooka czy Instagrama, którzy już ją znają, gdy zobaczą post czy reklamę z kampanią na swoich stronach głównych, już po kilku sekundach będą kojarzyć, że właśnie TA organizacja prosi o ich wsparcie. Jednocześnie posty należące do kampanii 1,5% powinny odróżniać się od innych treści publikowanych przez organizację w social media, tzn. posiadać odrębny szablon, kompozycję, itp.

Ile kosztuje kampania 1,5% w social media? 

Podstawą są działania organiczne, (standardowa publikacja wpisów), które nie wymagają dodatkowego budżetu. Na kontach Twojej organizacji w mediach społecznościowych powinny regularnie pojawiać się posty, w których będzie informować, że prosi o wsparcie w postaci przekazywania 1,5% podatku. Oprócz postów odnoszących się bezpośrednio do tej kwestii, warto publikować treści, które będą kontekstowo nawiązywać do tematu 1,5%. Twoja organizacja np. chce się pochwalić sukcesem koncertu charytatywnego, który organizowała – we wpisie daj odbiorcom do zrozumienia, że będzie organizować takich akcji więcej ze wsparciem 1,5% z podatku. Podsumowując, do 30 kwietnia (wtedy upływa czas rozliczania PITów), w prowadzonej komunikacji w social media warto wykorzystać każdą nadarzającą się okazję, by zwrócić uwagę darczyńców. 

Im liczniejsza jest społeczność Twojej organizacji na Facebooku czy TikToku, tym większy zasięg będą mieć posty kampanii 1,5%. Aby zapewnić większą efektywność działań i dotrzeć do naprawdę dużej grupy odbiorców, warto postawić na kampanie płatne w Meta (Facebook i Instagrama), oraz na LinkedIn i TikToku. Warto zdecydować się na taki krok, szczególnie teraz, kiedy za chwilę będziemy rozliczać PITy i trzeba szybko dotrzeć do potencjalnych darczyńców. Z pewnością uruchomienie płatnej kampanii warto rozważyć również wtedy, gdy Twoja organizacja nie prowadzi na co dzień regularnej komunikacji w social media i ma przez to małą grupę odbiorców lub dopiero niedawno założyła konto na Instagramie czy Facebooku.  

Ile kosztuje płatna kampanii 1,5% w social media? To zależy. Koszt jest uzależniony od wielu zmiennych, m.in. od czasu trwania promowania postów, wielkości i specyfiki wskazanej grupy targetowej, celu kampanii – czy chodzi o to, aby odbiorcy „tylko” zobaczyli content reklamowy czy wykonali jakieś działanie, np. przeszli na stronę www lub obejrzeli wideo. Należy również pamiętać o tym, że platformy społecznościowe mają swoje odrębne cenniki  i zasady publikacji reklam. Zupełnie inaczej odbywa się emisja reklam w Meta i na LinkedIn. Każda organizacja powinna odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki budżet może przeznaczyć na działania płatne w social media. Nawet mniejsza kwota może przynieść pożądane efekty

Gdzie szukać pomocy w przeprowadzeniu kampanii 1,5% w social media

 A co jeśli Twoja organizacja nie ma doświadczenia w tworzeniu kampanii komunikacyjnych w mediach społecznościowych lub nie ma zasobów – czasu i wsparcia ze strony pracowników – by zaplanować i przeprowadzić kampanię 1,5% w social media? Wtedy warto skorzystać z pomocy specjalistów, np. agencji PR, która ma doświadczenie i know-how w tym obszarze. 

 Takim podmiotem są Propsy PR – pierwsza w Polsce agencja PR dla NGO i projektów społecznych. Zobacz, jak zrealizowaliśmy kampanię 1,5% dla Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP BirdLife Polska): https://propsypr.pl/portfolio/rezerwaty-to-nasz-wspolny-skarb-kampania-15-proc-dla-otop/

 Kompetentna agencja PR wesprze Twoją organizację w przeprowadzeniu skutecznej  kampanii 1,5% na każdym etapie – od przygotowania pomysłu na kampanię, przez realizację poszczególnych treści wraz z contentem graficznym i zaplanowanie ich publikacji, aż do bieżącego raportowania. Pomoc agencji PR, która ma doświadczenie w prowadzeniu komunikacji w social media, będzie szczególnie istotna, gdy Twoja organizacja zdecyduje się na uruchomienie płatnej kampanii. Takie działania wymaga specjalistycznej, ciągle aktualizowanej wiedzy, chociażby w temacie modeli rozliczania kampanii reklamowych. 


*Dane: Krajowa Administracja Skarbowa, luty 2024.

Komudzieciacja. Komunikacja włączająca dzieci i młodzież

Pobierz publikację