Skuteczny głos NGO w social mediach w 2023 – Propsy PR – pierwsza w Polsce agencja PR dla NGO i projektów społecznych

Reelsy, TikToki, komunikacja biznesowa na Linkedin, czy publikowanie postów na Facebooku? Jak powinny działać organizacje, aby nie przepalać sił, czasu i budżetu na komunikację w social mediach? Które formaty i kanały wybrać, aby nasza komunikacja była skuteczna i ciekawa dla odbiorców? Jak wykorzystać potencjał social mediów w 2023 roku?

  • Przeciętny internauta_tka spędza w sieci średnio 6 godzin i 39 minut na dobę – podaje raport Digital 2022 opracowany przez Hootsuite.
  • Przed wyborem konkretnych kanałów komunikacyjnych do promocji działań społecznych (i nie tylko) warto najpierw zastanowić się nad skuteczną strategią.
  • W prowadzeniu social mediów ważne jest śledzenie trendów np. wideo.

Najpierw dobór kanału komunikacji!

Przeciętny internauta_ka w wieku 16-64 lata spędza w sieci średnio 6 godzin i 39 minut na dobę – pokazuje raport Digital 2022 opracowany przez Hootsuite¹. To ogromna ilość czasu poświęcona w ciągu dnia na tego typu działania. Warto, by odbiorca_czyni otrzymał_a wartościowe treści, poświęcając czas na ich przeglądanie. Co zrobić, by znaleźć się w jej_go zasięgu? Dane i liczby są kluczowe, by dobrać właściwy kanał komunikacji do grupy odbiorców_czyń. Warto wiedzieć, jakich platform najczęściej używają osoby, które mogą być zainteresowane działaniami organizacji, czy włączyć się m.in. w promowaną akcję społeczną.

Z Facebooka w Polsce – (czyli portalu, który może wydawać się już tym mniej atrakcyjnym) – korzysta prawie 18 mln użytkowników_czek i tym samym portal wciąż zalicza się do czołówki mediów społecznościowych. Największą grupą użytkowników_czek Facebooka w Polsce są osoby w wieku 25-34 (24,6 proc.), jednak portal popularny jest również wśród nieco młodszej grupy w wieku 18-24 (22,6 proc.) i nieco starszej – 35-44 lat (20.9 proc.)².

Okazuje się jednak, że jeszcze większą społeczność od Facebooka gromadzi YouTube z ponad 27 mln odbiorcami_czyniami w wieku 24-44 lat (40 proc. korzystających)³. Dodatkowo widocznym zjawiskiem jest rozwój platform takich jak Instagram czy TikTok – może wydawać się, że ich głównymi odbiorcami jest w głównej mierze najmłodsze pokolenie, jednak jak zaznacza sam TikTok – 45 proc. korzystających z platformy planuje kupić w najbliższym czasie dom lub mieszkanie, 62 proc. – samochód, a 45 proc. – otworzyć konto w banku*.

Znajomość tych danych może ułatwić wybór kanału komunikacji, a także dostarczyć wiedzy odnośnie grupy docelowej. Dzięki temu wiemy, gdzie są nasi potencjalni odbiorcy.

Strategia kluczem do skutecznych działań społecznych

Zanim organizacja opublikuje treści w social mediach warto, by zaczęła od podstaw. To, o czym należy pamiętać, to strategia. Publikowanie treści bez wcześniej ustalonego planu będzie trudne do zweryfikowania pod względem skuteczności – ważny jest bowiem punkt odniesienia, który jasno określi cele komunikacyjne, a także zaznaczy ramy czasowe, w których mają one zostać zrealizowane.

Kluczowym aspektem są również grupy docelowe. Właśnie z tego względu warto wiedzieć, jakich platform najczęściej używają osoby, które mogą włączyć się m.in. w promowaną akcję społeczną.

Kiedy organizacja wie już, do kogo chce kierować swój komunikat, w jakim celu i jak często, warto by skupiła się także na filarach komunikacji, jak np. edukacja.

To, co może zachęcać do włączania się w akcje społeczne przez social media, to ludzka twarz organizacji, historie osób związanych z działaniami, a przede wszystkim – budowanie wiarygodności i zaufania. Autentyczność i personalizacja to tendencje, które od kilku lat w social mediach zyskują na znaczeniu. Warto też szukać nowych rozwiązań, nie opierać się na mitach, sprawdzać swoje siły, czas, możliwości i korzystać z siły pozostałych trendów – m.in. wideo, które jest z jednym z bardziej sprawdzających się formatów w mediach społecznościowych, również w 2023 roku.

W promowaniu działań społecznych w social mediach może pomóc przygotowany przez nas Przewodnik Social Media 2023 – bezpłatnie można go pobrać TUTAJ

Tekst ukazał się na portalu ngo.pl (17.02.2023)

  1. hootsuite.com, dostęp: [10.02.2023]/
  2. napoleoncat.com, dostęp: [10.02.2023]
  3. spidersweb.pl, dostęp [10.02.2023].

*newsroom.tiktok.com, dostęp [10.02.2023]

Autorki i autorzy: Zespół SM Propsy PR

Chcesz się dowiedzieć, jak zrealizować efektywną kampanię społeczną?

Pobierz bezpłatny Inspirownik